Програм обуке судијских приправника и волонтера

     

На основу члана 2. Закона о радним односима у државним органима (''Службени гласник Републике Србије'' бр. 48/91, 44/98, 49/99, 34/01 и 39/02), чл. 61.- 64. Закона о уређењу судова (''Службени гласник Републике Србије'' бр. 63/01, 42/02 и 27/03) и чл. 67. и 68. Судског пословника (''Службени гласник Републике Србије'' бр. 65/03), доносим следећи

ПРОГРАМ

ОБУКЕ СУДИЈСКИХ ПРИПРАВНИКА И ВОЛОНТЕРА
У ТРГОВИНСКОМ СУДУ У БЕОГРАДУ

I

Циљеви програма

Овим Програмом утврђују се начин, поступак и садржина стручног оспособљавања судијских приправника и волонтера у Трговинском суду у Београду (у даљем тексту: Суд), ради стицања праксе у свим областима судског рада и услова за полагање правосудног испита.

II

Садржина обуке

Стручно оспособљавање судијских приправника и волонтера обухвата обуку кроз практичан рад на стручним правним пословима, упознавање са садржином и начином вођења послова у Суду и оспособљавање за самосталну примену права.

Садржина обуке судијских приправника и волонтера се исказује кроз:

-упознавање са носиоцима судијских функција и судским службеницима,

-упознавање са Законом о судовима и судијама,

-уознавање са Судским пословником и унутрашњом организацијом и радом Суда,

-рад у пријемној канцеларији,

-рад у судској писарници,

-упознавање са садржином судских предмета и праћењу суђења,

-реферисање судији о уоченим правним проблемима и спорним чињеницама у предметима чијем суђењу присуствују и

-израду нацрта судских одлука.

III

Трајање обуке

Обука траје за све време трајања приправничког стажа који се одређује законом.

IV

Начин одвијања обуке

У циљу равномерног стицања праксе у свим областима судског рада, судијски приправници и волонтери се у току трајања приправничког односно волонтерског рада постепено распоређују на рад у свим одсецима судске писарнице и судским одељењима.

Први месец обуке судијског приправника и волонтера се одвија кроз:

-Упознавање са Законом о судовима и судијама.............. 1 дан.

-Упознавање са Судским пословником............................. 1 дан.

-Упознавање са унутрашњом организацијом рада

и са спољним везама Суда.................................................. 1 дан.

-Рад у пријемној канцеларији............................................... 3 дана.

-Рад у судској писарници..................................................... 14 дана.

Рад у судским одељењима:

-Парнично одељење............................................................ 9 месеци.

-Одељење за привредне преступе....................................... 6 месеци.

-Ванпарнично одељење...................................................... 6 месеци.

-Одељење судске праксе.................................................. 15 дана.

Судијски приправник и волонтер може неко време бити упућен на обуку у други суд или други државни орган, уколико потребе Суда дозвољавају.

Судијски приправник и волонтер има обавезу и да присуствује предавањима и семинарима у време одређено од стране судије задуженог за спровођење програма обуке.

V

Носиоци обуке

Председник Суда (у даљем тексту: Председник) стара се о организацији и поступку обуке судијских приправника и волонтера.

Судија задужен за судијске приправнике према Годишњем распореду послова стара се за контролу и праћење рада судијских приправника и волонтера.

Судија код кога је приправник распоређен (у даљем тексту: судија-принципал) спроводи обуку у судници, у оквиру судског одељења у коме је распоређен према Годишњем распореду послова.

Судски службеници упознају судијске приправнике и волонтере са пословима свог делокруга рада.

VI

Дужности и права судија

Судија задужен за контролу и праћење рада судијских приправника и волонтера дужан је да изради план обуке, да се стара о његовој реализацији и да о томе Председника месечно извештава.

Непосредна реализација плана обуке судијских приправника и волонтера се остварује под контролом, упутством и надзором судије-принципала.

Судија – принципал је дужан да кроз давање објашњења, смерница и упутстава реализује практичну обуку судијског приправника и волонтера, да омогући судијском приправнику и волонтеру праћење тока суђења и  непосредан увид у списе предмета чијем суђењу присуствује, да контролише вођење приправничког дневника и да његову веродостојност потврђује својим потписом, свакодневно.

Подацима из дневника конкретизује се мишљење судије о раду судијских приправника и волонтера.

Судија – принципал је дужан да по завршетку оспособљавања судијских приправника и волонтера, достави судији задуженом за контролу и праћење рада судијских приправника и волонтера мишљење о њиховом раду, стеченом знању, понашању и целокупном ангажовању.

При давању мишљења оцене су: ''не задовољава'', ''задовољава'', ''истиче се'', ''нарочито се истиче''.

За дато мишљење судија одговара Председнику.

Право судије је да одбије даље учешће у обуци приправника који не извршава обавезе утврђене Програмом, или својим понашањем ремети рад судског већа, да обавести судију задуженог за спровођење, контролу и праћење приправничке обуке о недовољном ангажовању приправника у извршавању плана обуке, да се непосредно изјасни о основаности приправничких притужби на његов рад и понашање, као и притужби упућених против судских службеника.

VII

Дужности и права судијских приправника и волонтера

Сваки судијски приправник и волонтер је дужан да се придржава Програма.

За време трајања оспособљавања судијски приправник и волонтер је дужан да води дневник рада, свакодневно.

Приправнички дневник треба да садржи податке о дневним активностима – урађеној пошти, урађеним нацртима одлука, раду са судијом на одређеним предметима или другим пословима, поучавању од стране судије о појединим институтима.

За време трајања оспособљавања, судијски приправник и волонтер је дужан да савесно и марљиво учествује у реализацији Програма, да буде тачан, вредан, да испуњава захтеве судије – принципала који се односе на дневни посао и друге видове оспособљавања, да поштује Судски пословник, ред и правила понашања у судској згради и судницама, да долази на посао у гаредероби адекватној друштвеном значају и угледу посла који обавља, да се са уважавањем и дужним поштовањем опходи према судијама, судским службеницима, другим приправницима и учесницима у поступку, да преузме иницијативу у раду и стицању знања.

Право судијског приправника и волонтера је да одбије извршење посла за који није претходно обучен, да одбије извршење сваког посла којим се омаловажава његова функција, да уложи притужбу судији задуженом за спровођење, контролу и праћење припавничке обуке на недовољно ангажовање, непружање инструкција и помоћи у реализацији практичне обуке од стране судија и судијских службеника.

VIII

Завршне одредбе

Овај Програм ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли Канцеларије судске управе.

Ступањем на снагу овог Програма престаје да важи Програм обуке судијских приправника и волонтера у Привредном суду у Београду И Су бр. 884/01 од 20.12.2001. године.

В.Д. председника Суда
Стево Дјурановић