ТАКСЕНА ТАРИФА
И ПАРНИЧНИ И ИЗВРШНИ ПОСТУПАК
1. Поднесци
Тарифни број 1.
(1) За тужбу, противтужбу и приговор пребијања поднет пред судом опште надлежности плаћа се према вредности предмета спора:
- до 10.000 динара вредности - 1.900 динара;
- преко 10.000 до 100.000 динара вредности - 1.900 динара увећано за 4% од вредности предмета спора;
- преко 100.000 до 500.000 динара вредности - 9.800 динара увећано за 2% од вредности предмета спора;
- преко 500.000 до 1.000.000 динара вредности - 29.300 динара увећано за 1% од вредности предмета спора;
- преко 1.000.000 динара вредности - 48.800 динара увећано за 0,5% од вредности спора, а највише 97.500 динара.
(2) За тужбу, противтужбу и приговор пребијања поднет пред привредним судом плаћа се према вредности спора:
- до 10.000 динара вредности - 3.900 динара;
- од 10.000 до 100.000 динара вредности - 3.900 динара увећано за 6% од вредности предмета спора;
- од 100.000 до 1.000.000 динара вредности - 15.600 динара увећано за 2% од вредности предмета спора;
- од 1.000.000 до 10.000.000 динара вредности - 54.600 динара увећано за 1% од вредности предмета спора;
- преко 10.000.000 динара вредности - 249.600 динара увећано за 0,5% од вредности предмета спора а највише 390.000 динара.
(3) За предлог да се одреди извршење или обезбеђење, за приговор против платног налога, за приговор против решења о извршењу, за предлог за повраћај у пређашње стање, за предлог за обезбеђење доказа, за одговор на тужбу и за одговор на жалбу или ревизију, плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) овог тарифног броја.
(4) За жалбу против пресуде или решења и за жалбу против решења у споровима због сметања поседа плаћа се такса из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се такса из става (2) овог тарифног броја.
(5) За ревизију против пресуде или решења и за предлог за понављање поступка плаћа се двострука такса из става (1) овог тарифног броја, а ако се ревизијом, односно предлогом за понављање поступка побија одлука привредног суда - плаћа се двострука такса из става (2) овог тарифног броја.
(6) За предлог да се призна одлука страног суда и за жалбу против решења по предлогу плаћа се такса у износу од 1.900 динара пред судом опште надлежности, а у поступку пред привредним судом у износу од 19.500 динара.
(7) За жалбу против решења којим се одбија или одбацује предлог за повраћај у пређашње стање плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) овог тарифног броја, али не више од 1.900 динара, односно не више од 19.500 динара у поступку пред привредним судом.
(8) Када је у поступку пред привредним судом једна од странака физичко лице које није предузетник, плаћа се такса као пред судом опште надлежности.
Напомена:
1. Кад брачни другови споразумно траже развод брака плаћа се једна такса за тужбу.
2. За тужбу у којој је стављен предлог за издавање платног налога плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) овог тарифног броја.
3. Ако је поднесак примљен на записник код суда, укључујући и поднеске који су примљени на записник у току расправе, плаћа се такса предвиђена за односни поднесак; неће се наплаћивати посебна такса за преписивање из тарифног броја 33, ако је записник требало сачинити у више примерака.
4. Кад је већ у тужби стављен предлог за одређивање привремене мере обезбеђења и кад се у жалби стави предлог за повраћај у пређашње стање плаћа се поред таксе за тужбу, односно жалбу, и такса за односни предлог, изузев ако је предложено одређивање привремене мере обезбеђења у споровима за развод брака или у споровима за издржавање деце.
5. За предлог да се одреди извршење или обезбеђење плаћа се једна такса и када се предлаже више средстава извршења, односно обезбеђења, без обзира да ли истовремено или накнадно.
6. Ако је у ком од поднесака наведених у овом тарифном броју стављен захтев за упис у земљишне или друге јавне књиге о непокретностима поступиће се по напомени 3 уз тарифни број 14.
7. За жалбу против решења првостепеног суда плаћа се такса само онда ако се жалбом побија решење које подлеже плаћању таксе по тарифном броју 2.
8. За предлог за покушај поравнања у складу са одредбама Закона о парничном поступку плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) овог тарифног броја.
9. Отказ пословне просторије сматра се тужбом у погледу наплате таксе и за тај отказ плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) овог тарифног броја.
10. У споровима из радног односа, као и у споровима које запослени покрену против стечајног или ликвидационог дужника, запослени или бивши запослени плаћа таксу по овом тарифном броју само ако се захтев односи на новчано потраживање.
11. За поднеске који нису наведени у овом тарифном броју, као и за предлоге уз поднеске, не плаћа се такса.
2. Одлуке
Тарифни број 2.
(1) За првостепену пресуду и за решење у споровима због сметања поседа плаћа се према вредности предмета спора такса из става (1) тарифног броја 1, а у поступку пред привредним судом плаћа се такса из става (2) тарифног броја 1.
(2) За пресуду због пропуштања и за пресуду на основу признања, односно одрицања, плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја.
(3) За решење о одбацивању тужбе и решење о одбацивању предлога за извршење или обезбеђење плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, али не више од 9.800 динара, односно не више од 19.500 динара у поступку пред привредним судом.
(4) За решење о издавању платног налога плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја.
(5) За решење по предлогу за одређивање извршења или обезбеђења плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, а ако се то решење доноси на основу иностраних извршних исправа плаћа се пуна такса из става (1) овог тарифног броја.
(6) За решење којим се усваја, одбија или одбацује предлог за повраћај у пређашње стање плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја, али не више од 1.900 динара, односно не више од 19.500 динара у поступку пред привредним судом.
(7) За решење о предлогу за признање и извршење одлуке иностраног суда или арбитраже плаћа се такса од 1.900 динара пред судом опште надлежности, а у поступку пред привредним судом плаћа се 19.500 динара.
(8) За решење о трошковима поступка, кад се о њима одвојено одлучује, плаћа се такса из става (1) овог тарифног броја.
(9) За решење првостепеног суда о одбацивању жалбе плаћа се такса као за првостепену одлуку.
(10) За одлуке другостепеног суда по жалбама на првостепене одлуке наведене у ст. (1) - (9) овог тарифног броја плаћа се такса као за првостепену одлуку.
(11) За одлуку суда по ванредним правним средствима плаћа се трострука такса из овог тарифног броја, а ако је том одлуком одбачена тужба плаћа се двострука такса из овог тарифног броја.
(12) Када је у поступку пред привредним судом једна од странака физичко лице које није предузетник, плаћа се такса као пред судом опште надлежности.
Напомена:
1. Обавеза плаћања таксе за првостепену одлуку не зависи од тога да ли је одлука постала правоснажна.
2. За одлуке које нису наведене у овом тарифном броју не плаћа се такса.
3. Ако виши суд укине одлуку и предмет упути на ново расправљање, плаћена такса за укинуту одлуку урачунава се у таксу за нову одлуку или за поравнање. Исто тако, урачунаће се такса плаћена за првостепену одлуку која је укинута поводом усвајања предлога за повраћај у пређашње стање или предлога за понављање поступка у таксу за нову одлуку која буде донета после повраћаја у пређашње стање, односно понављања поступка. У случају урачунавања, ако је такса плаћена за прву одлуку већа од таксе коју треба платити за другу одлуку или за поравнање неће се враћати разлика између ових такса.
4. За допунску пресуду или решење неће се плаћати такса ако је за одлуку која је допуњена плаћена такса према пуној вредности спора. Такође се неће плаћати такса за доношење одлуке којом се врши накнадна исправка раније донете одлуке.
5. Ако је у току парнице донета међупресуда, плаћа се такса на пуни износ вредности предмета спора. У таквом случају неће се плаћати такса за коначну одлуку која буде донета после међупресуде.
6. Ако је у току парнице донета делимична пресуда, плаћа се такса према вредности захтева о коме је одлучено. За коначну одлуку плаћа се такса према вредности остатка спорног предмета који није обухваћен делимичном пресудом.
7. Такса за платни налог, односно такса за решење о извршењу урачунава се у таксу за одлуку суда која буде донета поводом приговора против платног налога, односно решења о извршењу и у таксу за поравнање, сразмерно вредности приговореног дела.
Ако је такса за одлуку донета поводом приговора против платног налога већа од таксе плаћене за одлуку по предлогу за издавање платног налога, односно налога за исељење из пословних просторија, наплатиће се разлика, а ако је мања, разлика се неће враћати.
8. Такса за одлуку по предлогу за извршење, односно обезбеђење, као и такса за одлуку поводом тужбе у којој је стављен предлог за издавање платног налога, плаћа се приликом подношења предлога, односно тужбе.
9. За решење о извршењу или обезбеђењу, плаћа се једна такса, без обзира да ли је одлучено о више средстава извршења, односно обезбеђења и без обзира да ли истовремено или накнадно.
10. За првостепену пресуду која је донета у вези са противтужбом плаћа се такса као да је о противтужби посебно расправљано.
11. Ако је више парница спојено ради заједничког расправљања, такса за пресуду плаћа се посебно за сваку парницу, као да не постоји спајање више парница.
12. У споровима из радног односа, као и у споровима које запослени покрену против стечајног или ликвидационог дужника, запослени или бивши запослени плаћа таксу по овом тарифном броју само ако се захтев односио на новчано потраживање.
3. Поравнања
Тарифни број 3.
(1) За судско поравнање у току првостепеног поступка плаћа се, према вредности на коју су се странке поравнале, половина таксе из става (1) тарифног броја 1, а у поступку пред привредним судом плаћа се половина таксе из става (2) тарифног броја 1.
(2) Када је у поступку пред привредним судом једна од странака физичко лице које није предузетник, плаћа се такса као пред судом опште надлежности.
ИИ ВАНПАРНИЧНИ ПОСТУПАК
А. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Тарифни број 4.
(1) За предлог да се покрене поступак у ванпарничним стварима које нису обухваћене посебним одредбама којим се прописује плаћање такси у појединим врстама ванпарничног поступка плаћа се такса у износу од 390 динара.
(2) За жалбу против одлуке првостепеног суда, плаћа се такса у износу од 390 динара.
Напомена:
1. У свим ванпарничним поступцима сходно се примењују одредбе из напомене бр. 6. и 11. уз тарифни број 1.
Тарифни број 5.
За коначну одлуку првостепеног суда у ванпарничним стварима из тарифног броја 4. плаћа се такса у износу од 390 динара.
Напомена:
1. У свим ванпарничним стварима примењиваће се сходно одредбе из напомене бр. 1, 2. и 3. уз тарифни број 2.
2. Ако се одлука односи на лице нестало у рату, не плаћа се такса за одлуку суда, као ни такса из тарифног броја 4.
Тарифни број 6.
За судска поравнања у свим ванпарничним стварима, плаћа се такса предвиђена у тарифном броју 3, али она не може бити већа него што је прописано за одлуку у тарифном броју 5.
ИВ ТАКСЕ У СТЕЧАЈНОМ ПОСТУПКУ И ПОСТУПКУ РЕОРГАНИЗАЦИЈЕ
1. Поднесци
Тарифни број 21.
(1) За предлог за покретање стечајног поступка и за подношење плана реорганизације плаћа се 980 динара.
(2) За пријаву поверилаца у стечајном поступку плаћа се према вредности потраживања:
- до 250.000 динара вредности - 980 динара;
- преко 250.000 динара вредности - 980 динара, увећано за 1% вредности потраживања, а највише 3.900 динара;
(3) За жалбу против одлуке стечајног већа плаћа се 980 динара.
Напомена:
1. Као основ за плаћање таксе за пријаве поверилаца узима се износ тражбине коју поверилац пријављује, при чему ће се узети да условљена тражбина није условљена, а ако један поверилац пријави више тражбина, такса се плаћа на укупни износ тих тражбина.
2. Такса се не плаћа:
1) за поднеске стечајног управника,
2) за поднеске који нису означени у овом тарифном броју и за прилоге уз поднеске.
3. и 4. (брисане)
2. Паушална такса
Тарифни број 22.
Паушална такса се плаћа:
1) у стечајном поступку од збира износа који су употребљени или су на располагању за подмирење дугова стечајне масе, од 1.900 до 19.500 динара;
2) за реорганизацију од износа за који је усвојен план реорганизације, од 1.900 до 19.500 динара.
Напомена:
1. Паушална такса се сматра трошковима стечајног поступка и одређује је суд по окончању поступка, а дужан је платити стечајни управник по правоснажности решења о главној деоби.
2. Паушалну таксу за реорганизацију плаћа правно лице чији је план реорганизације усвојен.
3. Паушална такса по овом тарифном броју плаћа се у року од осам дана од доставе налога за плаћање таксе по члану 37. став 3. овог закона.
ВИИИ ПОСЕБНИ СЛУЧАЈЕВИ
1. Судска уверења и потврде
Тарифни број 30.
(1) За поднеске којима се тражи издавање уверења, плаћа се 100 динара.
(2) За уверења, плаћа се 190 динара.
Напомена:
1. Ако се једним уверењем посведочава више чињеница, особина, односа или околности, плаћа се једна такса.
2. За потврду да је такса плаћена, издату у облику уверења, плаћа се такса по овом тарифном броју. Не плаћа се такса, ако се издаје само признаница о плаћеној такси.
3. Не плаћа се такса из овог тарифног броја за потврде које суд издаје странци, сведоку, вештаку, преводиоцу или тумачу да су присуствовали рочишту, односно претресу, ако су они били обавезни да присуствују и ако им та потврда служи искључиво ради правдања изостанка са рада.
4. За потврду о правоснажности или извршности која се ставља на препис судске одлуке, не плаћа се такса.
5. Такса из става 1. овог тарифног броја плаћа се и када се поднесци достављају телефаксом или телеграмом, као и за сваки накнадни поднесак којим се допуњава или мења првобитни поднесак.
6. Такса за уверење лепи се на самом поднеску којим се тражи издавање уверења.
7. Ако се уверење издаје у два или више примерака за други и сваки даљи примерак плаћа се половина таксе из овог тарифног броја.
8. Не плаћа се такса за поднесак којим се тражи издавање уверења ради остваривања права на додатак на децу или ради остваривања права из здравственог, инвалидског или пензијског осигурања, као и поднесак којим се тражи издавање уверења потребних за заснивање радног односа. У наведеним случајевима такса се не плаћа ни за само уверење.
9. Таксу по овом тарифном броју плаћа лице које тражи издавање уверења, а уверење се не сме издати док такса не буде плаћена.
2. Пуномоћје
Тарифни број 31.
(1) За издавање усменог пуномоћја на записник пред судом, плаћа се 190 динара.
(2) За усмено опозивање или отказ пуномоћја пред судом, плаћа се 190 динара.
(3) За судско обавештавање о опозиву или отказу пуномоћја, плаћа се 390 динара.
Напомена:
1. Ако више лица овлашћених за потписивање правног лица издаје пуномоћје једном заступнику, плаћа се такса за једно пуномоћје.
2. Не плаћа се такса за писмено пуномоћје које се подноси оверено суду као доказ о заступању.
3. Такса из овог тарифног броја плаћа се и за издавање усменог пуномоћја на записник пред судом у кривичном поступку за дела која се гоне по службеној дужности и у поступку по привредним преступима.
4. Такса по овом тарифном броју лепи се на судски записник.
5. За издавање усменог пуномоћја по ставу (1) овог тарифног броја плаћа се једна такса и кад више лица истовремено издају пуномоћје једном лицу или већем броју лица.
3. Разматрање списа
Тарифни број 32.
За разматрање завршених предмета плаћа се 190 динара, а за извештаје и податке који се од суда траже из завршених предмета плаћа се 390 динара.
Напомена:
Не плаћа се такса за разматрање списа у истраживачке или научне сврхе, а по захтеву лица или организације који се баве том делатношћу.
4. Преписи
Тарифни број 33.
(1) За преписивање судских аката, као и за преписивање аката из збирке исправа, које је суд извршио на захтев странке, плаћа се 20 динара по страници текста изворника.
(2) Под преписом у смислу става (1) овог тарифног броја подразумева се и фотокопирање или штампање из меморије рачунара или писаће машине.
Напомена:
1. За писмени или усмени захтев да се изврши препис плаћа се такса из тар. броја 30. став (1).
2. Такса за препис лепи се на самој молби којом је тражено преписивање, а у случају усмене молбе, на спису. Такса за захтев за препис лепи се такође на самом захтеву (молби), односно на спису, ако је молба усмена.
3. Ако се преписивање врши на страном језику плаћа се такса у троструком износу од прописане у овом тарифном броју.
4. За препис расправног записника који је израђен истовремено са састављањем самог изворника, плаћа се половина таксе из става (1) овог тарифног броја.
5. Изводи из јавних књига
Тарифни број 34.
(1) За изводе из земљишних или других јавних књига о непокретностима, ако се издају на захтев странке, плаћа се по листу формата А4, 100 динара.
(2) (Брисан)
Напомена:
1. За писмени или усмени захтев странке да јој се изда извод не плаћа се такса.
2. Напомена под тачком 3. уз тарифни број 21. важи и код плаћања таксе по овом тарифном броју.
6. Судски депозити
Тарифни број 35.
За чување (депозит) новца, ствари и вредносних папира на захтев странке, плаћа се годишње 2% од вредности депонованих ствари.
Напомена:
1. Ова такса не плаћа се на депозит који се полаже на захтев државних органа, ако се подигне у року.
2. Такса се плаћа за прву годину унапред, а за остале године приликом подизања депозита. Започета година рачуна се као цела. У случају преноса депозита из једног у други суд, а на захтев депонента, за пренос се плаћа износ једногодишње таксе.
3. Ако се вредност ствари не може проценити по њиховој природи, извршиће се процена од стране вештака на трошак депонента.
4. За писмени или усмени захтев да се приме на чување новац, ствари или вредносни папири, не плаћа се такса.
7. Протести
Тарифни број 36.
(1) За усмену или писмену молбу за протест менице, чека (и других исправа или уговора) због неакцептирања, неисплате или неиспуњења, плаћа се 100 динара.
(2) За протест се плаћа према вредности:
- до 5.000 динара вредности - 190 динара;
- преко 5.000 динара до 20.000 динара вредности - 190 динара увећано за 2% вредности;
- преко 20.000 динара вредности - 980 динара увећано за 1% вредности, а највише 3.900 динара.
Напомена:
1. Такса из овог тарифног броја плаћа се на протесте који се подносе по прописима о меници и чеку, као и на замене протеста. Такса за протест лепи се на самој молби којом је тражен протест, а у случају усмене молбе, на препис протеста који остаје код суда. На исти начин се поступа и у погледу лепљења таксе за саму молбу.
2. Ако се једном молбом тражи више протеста односно замена протеста, плаћа се једна такса за молбу, али се и у том случају плаћа посебна такса за сваки протест, односно замену протеста.
8. Остали предмети
Тарифни број 37.
(1) За поднесак који се предаје усмено на записник пред судом, плаћа се такса предвиђена у тарифи за односни поднесак.
(2) За састављање пред судом уговора о земљишно-књижним, интабулационим или тапијским стварима плаћа се:
1. Према вредности:
- до 5.000 динара вредности - 590 динара;
- преко 5.000 до 20.000 динара вредности - 590 динара увећано за 1% вредности;
- преко 20.000 динара вредности - 980 динара увећано за 0,5% вредности, а највише 3.900 динара.
2. Ако је вредност уговора непроцењива, 590 динара.
Напомена:
1. Ако се истовремено са састављањем уговора тражи и упис права, осим таксе из става (2) овог тарифног броја, плаћа се и такса за поднесак којим се упис тражи, као и такса за упис.
2. При састављању уговора из става (2) овог тарифног броја не плаћа се посебна такса за предлог да се уговор састави, нити таксе за оверу потписа по тарифном броју 13.
3. За став (2) тачка 1. овог тарифног броја важи напомена бр. 9 уз тарифни број 13.
Тарифни број 38.
(1) За предлог странке да суд постави судију или председника избраног суда, плаћа се 590 динара.
(2) За предлог о изузећу судије избраног суда, плаћа се 590 динара.
(3) За издавање потврде о правноснажности или извршности пресуде избраног суда, плаћа се 980 динара.
Напомена:
Не плаћа се такса из става (1) овог тарифног броја ако је предлог за постављање председника избраног суда поднео избрани судија.
Тарифни број 39.
(1) За опомену којом се неко позива да плати таксу коју је био дужан да плати и без опомене, плаћа се 390 динара, а у поступку пред привредним судом 780 динара.
(2) Када је у поступку пред привредним судом једна од странака физичко лице које није предузетник, плаћа се опомена као пред судом опште надлежности.
Тарифни број 40.
(1) За одлуку којом се одбацује или одбија захтев за изузеће судије, судије поротника, председника суда, јавног тужиоца и других службених лица, плаћа се такса у износу од 590 динара.
(2) У решењу из става (1) овог тарифног броја, суд ће опоменути странку да је дужна да плати таксу у року од пет дана од дана пријема одлуке.
Тарифни број 41.
(1) За молбу којом се тражи одлагање извршења кривичне санкције, плаћа се 590 динара.
(2) За одлуку првостепеног суда по молби, плаћа се 980 динара.
(3) За жалбу на одлуку првостепеног суда плаћа се такса из става (1) овог тарифног броја.
(4) За одлуку другостепеног суда плаћа се такса из става (2) овог тарифног броја.