ПОСТУПАК ИЗВРШЕЊА НА ОСНОВУ ИЗВРШНЕ И ВЕРОДОСТОЈНЕ ИСПРАВЕ
Н А Д Л Е Ж Н О С Т
За одлучивање о предлогу за извршење стварно је надлежан суд одређен законом (чл.48.ЗИП)
За одлучивање о предлогу за извршење и за спровођење извршења на новчаним средствима која се воде на рачуну извршног дужника месно је надлежан суд на чијем се подручју налази седиште банке или друге финансијске организације или суд на чијем се подручју налази организациони део банке или друге финансијске организације код које се води рачун дужника (чл.196 ЗИП)
За одлучивање о предлогу за извршење на покретним стварима и за спровођење тог извршења месно је надлежан суд на чијем се подручју налазе те ствари (чл.69.ст.1.ЗИП)
САДРЖИНА ПРЕДЛОГА И ПРИЛОЗИ
(са обрасцима предлога за извршење на основу извршне и веродостојне исправе)
У предлогу за извршење морају бити назначени (чл.49.ст.1. ЗИП- а):
- извршни поверилац
- извршни дужник
- извршна или веродостојна исправа,
- обавезе извршног дужника
- средства и предмети извршења
- као и други подаци који су потребни за спровођење извршења.
Поред обавезне садржине предвидјене чланом 49.ст.1.ЗИП- а у предлогу за извршење, морају бити означени и следећи подаци (чл.243 ст.1 ЗИП- а)
- матични број извршног дужника,
- порески број извршног дужника,
- имена банака и бројеви рачуна извршног дужника код пословних банака,
- име банке и број рачуна извршног повериоца
Уз предлог за извршење, извршни поверилац је дужан да приложи извршну или веродостојну исправу у оригиналу или овереној копији и друге исправе када је то овим законом предвиђено.(чл.49.ст.2.ЗИП- а)
Ако се предлог за извршење подноси суду који о потраживању није одлучивао у првом степену, уз предлог се подноси извршна исправа у изворнику или овереном препису на који је стављена потврда о извршности, односно подноси се веродостојна исправа (чл.50.ст.1. ЗИП- а). Потврду о извршности даје суд, односно орган који је одлучивао о потраживању у првом степену (чл.50.ст.2. ЗИП- а).
Напомена: Предлог за извршење суду треба да буде поднет у четири примерка (за спис, повериоца, дужника и НБС – Одсек за принудну наплату, ако се извршење спроводи на новчаним средствима дужника), са извршном односно веродостојном исправом у два примерка (за спис и дужника).
Образац предлога за извршење на основу извршне исправе
ИЗВРШНА И ВЕРОДОСТОЈНА ИСПРАВА
Извршне исправе су (чл.30 ЗИП-а):
1) извршна одлука суда и извршно судско поравнање,
2) извршна одлука донесена у управном и прекршајном поступку и поравнање у управном поступку, ако гласе на испуњење новчане обавезе и ако посебним законом није другачије одређено,
3) друга исправа која је законом одређена као извршна исправа.
Веродостојна исправа у смислу овог закона је (чл.36ст.2. ЗИП- а):
1) меница и чек са протестом и повратним рачуном, ако је то потребно за заснивање потраживања;
2) обвезница и друга хартија од вредности издата у серији које имаоцу дају право на исплату номиналне вредности;
3) фактура (рачун);
4) изводи из пословних књига за цену комуналних услуга, испоруку воде, топлотне енергије, одвоз смећа и сличне услуге;
5) јавна исправа која конституише извршиву новчану обавезу, осим страних јавних исправа;
6) банкарска гаранција;
7) акредитив;
8) оверена изјава извршног дужника која овлашћује извршног повериоца на пренос новчаних средстава.
Фактуром (рачуном) се сматра и обрачун камате.
Образац предлога за извршење на основу вер. исправе
СРЕДСТВА И ПРЕДМЕТИ ИЗВРШЕЊА
Средства извршења ради остварења новчаног потраживања су: продаја покретних ствари, продаја непокретности, пренос новчаног потраживања, пренос потраживања за предају покретних ствари или непокретности, уновчење других имовинских права, пренос средстава која се воде на рачуну код банке, продаја акција и продаја удела у привредним субјектима (чл.42.ст.2.ЗИП- а)
Напомена: Трговински судови нису надлежни за одређивање и спровођење извршења на непокретностима (чл.15.ст.2. под в) Закона о судовима Републике Србије).
Предмети извршења су ствари и права на којима се по закону може спровести извршење ради остваривања потраживања (чл.42.ст.4 ЗИП)
Суд одређује извршење односно обезбедјење оним средствима и на оним предметима који су наведени у извршном предлогу односно предлогу за обезбедјење (чл. 8.ст.1.ЗИП).
Суд може, на предлог извршног повериоца односно извршног дужника, у складу са овим законом, одредити друго средство извршења, односно обезбеђења, уместо онога које је предложено (чл. 8.ст.4. ЗИП- а)
ОБАВЕЗА ПЛАЋАЊА СУДСКЕ ТАКСЕ
Обавеза плаћања судске таксе на предлог за извршење настаје када се исти преда суду (чл. 3 Закона о судским таксама).
Уколико поверилац не плати судску таксу приликом предаје предлога суду, суд ће обрачунати таксу на предлог за извршење и решење по предлогу, и налогом – опоменом, наложити - опоменути таксеног обвезника да исту плати, увећану за 520,00 динара за налог - опомену, у корист рачуна прихода од судских такси овог суда, и да достави суду доказ о извршеној уплати с позивом на број предмета, све у року од 15 дана од дана достављања налога - опомене, те ће таксеног обвезника упозорити на последице непоступања по истим налозима (чл. 4 и 37 Закона о судским таксама).
Ако таксени обвезник не поступи по налогу – опомени, суд ће донети решење о принудној наплати судске таксе у извршном поступку, којим ће наложити НБС – Одсеку за принудну наплату Крагујевац да са рачуна таксеног обвезника на рачун прихода од судских такси овог суда пренесе износ неплаћене судске таксе, износ од 50% висине те таксе на име казнене таксе и износ од 520,00 динара за налог – опомену (чл. 40 и 41 Закона о судским таксама). Против решења о принудној наплати судске таксе у извршном поступку таксени обвезник може изјавити жалбу Вишем трговинском суду у Београду, преко овог суда, у року од 15 дана од дана пријема преписа решења. Жалба не задржава наплату таксе. (чл. 41 ст. 2 Закона о судским таксама)
РЕШЕЊЕ О ИЗВРШЕЊУ
Ако је предлог за извршење на основу извршне исправе поднет суду у свему у складу са наведеним, суд одређује извршење на основу извршне односно веродостојне исправе и одређује трошкове повериоца, тако што се на предлоге повериоца ставља штамбиљ: РЕШЕЊЕ О ИЗВРШЕЊУ, попуњен и потписан од стране поступајућег судије, а решење о извршењу се доставља странкама по правилима о достављању из Закона о парничном поступку, ако ЗИП- ом није друкчије одредјено (чл. 10 ЗИП).
Достављање решења о извршењу правним лицима се врши на адресу седишта правног лица уписаног у регистар правних лица. У случају да је овакво достављање неуспешно, извршиће се на адресу лица овлашћеног за заступање која је уписана у регистру. Ако је достављање по одредби става 1. овог члана остало неуспешно, достављање правном лицу се врши истицањем на огласну таблу суда и сматраће се да је достава извршена протеком рока од осам дана од дана истицања на огласну таблу суда (чл.244 ЗИП- а)
ПРАВНИ ЛЕКОВИ
Извршни поступак у првом степену води и одлуке доноси судија појединац, а у другом степену веће од троје судија (чл.4.ст.1. ЗИП- а)
Правни лекови у поступку извршења и обезбеђења су жалба и приговор (чл.12.ст.1 ЗИП- а)
Решење о извршењу извршни дужник може побијати жалбом, осим решења о извршењу донетог на основу веродостојне исправе и решења о извршењу донетог у скраћеном поступку, која се могу побијати приговором (чл.13.ст.1. ЗИП- а)
Решење којим је одбијен предлог за извршење извршни поверилац може побијати жалбом (чл.13.ст.3. ЗИП- а)
На решење донесено у спровођењу извршења може се изјавити жалба, осим ако је овим законом прописано да жалба није дозвољена (чл.13.ст.4. ЗИП- а)
Жалба и приговор могу се изјавити у року од три дана од дана достављања решења (чл.12.ст.4. ЗИП- а)
Жалба не одлаже извршење решења, осим ако овим законом није другачије одређено (чл.12.ст.5. ЗИП- а)
Против правоснажног решења донесеног у поступку извршења и обезбеђења нису дозвољени ревизија ни понављање поступка (чл.12.ст.6. ЗИП- а)
СПРОВОЂЕЊЕ ИЗВРШЕЊА
Извршење се спроводи пре правноснажности решења о извршењу, ако Законом о извршном поступку није друкчије одређено (чл.54. ЗИП- а), достављањем НБС – Одсеку за принудну наплату Крагујевац, ако је извршење одређено на новчаним средствима дужника или заказивањем пописа, ако је извршење одређено пописом, проценом и продајом покретних ствари дужника.
ТРОШКОВИ
Трошкове поступка у вези са одредјивањем и спроводјењем извршења претходно сноси извршни поверилац (чл.43.ст.1.ЗИП- а). Извршни дужник је дужан да извршном повериоцу на његов захтев надокнади трошкове који су били потребни за извршење. Захтев за накнаду трошкова може се поднети најдоцније у року од 30 дана од дана окончања поступка (чл.43.ст.4 и ст.6. ЗИП- а)
СКРАЋЕНИ ИЗВРШНИПОСТУПАК
(са обрасцем предлога за извршење по скраћеном поступку)
Веродостојна исправа на основу које се може спровести скраћени извршни поступак (чл.253 ЗИП- а):
Скраћени извршни поступак се може спровести на основу сваке веродостојне исправе којом се на несумњив начин доказује постојање, износ и доспелост повериочевог потраживања, а нарочито:
1) меница и чек са протестом и повратним рачуном ако је то потребно за заснивање потраживања;
2) обвезнице и друге хартије од вредности које имаоцу дају право на исплату номиналне вредности;
3) доспела безусловна банкарска гаранција;
4) доспели безусловни акредитив;
5) оверена изјава извршног дужника којом овлашћује извршног повериоца на пренос новчаних средстава;
6) јавна исправа која конституише извршну новчану обавезу;
7) сваки уговор у привреди (мора бити сачињен у писаној форми са потписима овлашћених лица овереним од стране надлежног суда, односно другог органа овлашћеног законом).
Скраћени извршни поступак се не може спровести на основу стране исправе.
Садржина предлога и прилози:
Извршни поверилац који жели да се на основу веродостојних исправа спроведе скраћени поступак извршења, дужан је да у предлогу за извршење то изричито назначи. Ако извршни поверилац не означи да се ради о извршењу на средствима плаћања односно да се ради о скраћеном поступку извршења, извршење ће се спровести по одредбама овог закона предвиђеним за извршење на основу веродостојне исправе. (чл. 254.ст.1. и ст.2. ЗИП-а)
Напомена: Изузев ове специфичности предвидјене чланом 254 ЗИП- а, предлог за извршење по скраћеном поступку мора садржати све оне елементе који су као обавезна садржина сваког предлога за извршење предвиђени члановима 49 и 243 ЗИП- а, а о чему је претходно већ било речи.
И код скраћеног извршног поступка извршни поверилац је дужан да у смислу члана 49.ст.2. ЗИП- а уз предлог за извршење достави и веродостојну исправу (из члана 253 ЗИП- а) и то у оригиналу или овереној фотокопији.
Образац предлога за извшење на основу вер. исправе у скраћеном поступку
Правни лек против решења о извршењу по скраћеном поступку:
Против решења о извршењу по скраћеном поступку извршни дужник има право приговора (чл. 256.ст.1. ЗИП- а).
Приговор се, медјутим, може изјавити само из разлога таксативно наведених у члану 256.ст.2. ЗИП- а, а поред тога извршни дужник је дужан да уз приговор достави неки од доказа који су такодје таксативно наведени у члану 257 ЗИП- а.
Приговор се може изјавити у року од три дана од пријема решења о извршењу по скраћеном поступку (чл. 256.ст.3. ЗИП- а)
О приговору одлучује веће састављено од троје судија суда који је донео решење о извршењу по скраћеном извршном поступку (чл.258.ст.1.ЗИП- а).
Приговор одлаже извршење решења о извршењу (чл.258.ст.4.ЗИП- а).
Против решења којим се приговор одбацује или одбија извршни дужник има право жалбе другостепеном суду.
Рок за изјављивање жалбе је три дана (чл.259.ст.2. ЗИП- а).
Жалба не задржава извршење (чл.259.ст.3. ЗИП- а).